فعالین سیاسی زندان مرکزی سنندج طی بیانیه ای توطئه ی 15 فوریه 1999 را محکوم می کنند. در ابتدای بیانیه آمده است: "در یازدهمین سالیاد دستگیری و تحویل رهبر بزرگ کورد عبدالله اوج آلان به ترکیه، ضمن محکوم نمودن دول عامل این دسیسه، خواستار محاکمه ی توطئه گران و همچنین قاتلان سایر سران کورد از آن جمله شهیدان دکتر قاسملو و دکتر شرفکندی می باشیم." در بخش دیگر بیانیه، فعالین اعلام می دارند: "پس از گذشت 11 سال، توطئه گران دست از خصومت با آقای اوج آلان برنداشته و با اعمال شکنجه و منزوی نمودن ایشان، سعی در شکستن اراده ی ملت کورد دارند. غافل از آنکه آپو (عبدالله اوج آلان) اسطوره ی مقاومت و آزادگی برای تمامی زندانیان سیاسی کورد می باشد." زندانیان سیاسی سنندج در پایان، جنایت 3 اسفند 1377 علیه جوانان سنندج را رسوا نموده و با شعارهای "زنده باد آزادی، صلح و دمکراسی" و "درود بر رهبران قهرمان کردستان" و "شهیدان همواره زنده اند" بیانیه را به اتمام می رسانند.

   یازده سال پیش در چنین روزی جناب آقای عبدالله اوج آلان طی توطئه ای بین المللی در کنیا دستگیر و به ترکیه تحویل داده شد. این توطئه با مشارکت کشورهای ترکیه، آمریکا، یونان، روسیه، اسرائیل، انگلیس، سوریه، ایتالیا، کنیا و ... طرح ریزی و به انجام رسید. گفتنی است دولت آقای خاتمی نقش میانجی میان سوریه و ترکیه بر سر اخراج آقای اوجالان از سوریه را بر عهده داشت. این کشورهای مدعی حقوق بشر و دمکراسی آقای اوجالان به عنوان رهبر سیاسی – ایدئولوژیک ملت کورد را تحویل رژیمی دادند که دسته دسته جوانان حق طلب این ملت را در گورهای دسته جمعی دفن کرده و می کند. بنابر این ظلم صورت گرفته نه تنها در حق آقای اوج آلان و حزب کارگران کردستان (PKK)، بلکه در حق ملت کورد نیز صورت گرفته است.....

ادامه...

 دوازدهمین سال توطئه ی جهانی علیه مبارز بزرگ کورد "عبدالله اوجالان"

 15 فوریه، وارد دوازدهمین سال از توطئه ی وسیع بین دولتی ای می شویم که در آن دولت های بسیاری هم خود را بیش از گذشته شرمسار حقوق بشر نمودند و هم خدشه بر شرافت و کرامت انسان وارد آوردند. عبدالله اوجالان که سوریه را در معرض حمله ی نظامی ترکیه دید به قصد یافتن کورسویی برای حل مسئله ی کورد راهی اروپا شد. سرزمین کشورهایی که خود را بانی و پرچم دار حقوق بشر و دموکراسی می دانند. اما این دولت ها هر کدام با دهنکجی فاحشی به حقوق بشر و میثاق های بین المللی در پس درهای بسته، زد و بندهای خود را در بازار سود و اقتدار به انجام رسانیدند و ضمن دستگیری ایشان و تحویل آن به ترکیه، در شرایطی بسیار غیر انسانی در جزیره ای دوردست در دریای سیاه و در سلولی کوچک حبس نمودند. ما به عنوان خبرنگاران سنه نیوز، بدین وسیله دولتهای درگیر در این توطئه را محکوم نموده و از مجامع حقوق بشری و نهادهای بشر دوست درخواست می نماییم  تلاش خود را در جهت آزادی عبدالله اوجالان به کار گیرند تا سال 2010 سال آزادی این مبارز بزرگ کورد باشد.

خبرنگاران سنه نیوز

 تماس تلفنی و همچنین ملاقات حضوری و کابین از 5 شنبه ی گذشته مورخ 22 بهمن ماه به مدت 5 روز بر زندانیان زندان مرکزی سنندج ممنوع شده است. علت ظاهری ممنوعیت ها مصادف بودن این 5 روز با مناسبت های پیروزی انقلاب اسلامی، جمعه، وفات پیامبر اسلام، شهادت امام حسن مجتبی، مهر ورزی دولت به کارمندان اش موسوم به بین التعطیلین و شهادت امام رضا می باشد. در پی تحمیل قانون جدید تماس تلفنی بر زندانیان زندان مرکزی سنندج، حق ارتباط روزانه ی زندانیان با خانواده های ایشان به 3 روز در هفته و هربار به مدت 5 دقیقه محدود شده است. و این حق به حداقل رسیده، در ایام تعطیلات رسمی از چیزی حدود 700 زندانی و نیز خانواده های ایشان به طور کلی سلب می گردد.

 کمپین نجات شیرین علم هولی: کمیتهٔ دفاع از حقوق مردم ایران (کودیر) خواستار اقدام عاجل برای جلوگیری از اعدام زن جوانی است که از خرداد ماه گذشته در تهران در زندان بوده است. شیرین علم هولی (علم هولو آتشگاه) یک زن کُرد ۲۸ ساله است که به اتهام هواداری از پژاک، از گروه‌های مبارز مخالف، در ایران به مرگ محکوم شده است. او که به جرم «محاربه با خدا» محکوم شده است، از زمان دستگیری‌اش به کرّات و به طور مرتب تحت شکنجه و اذیت و آزار قرار داشته است تا به همکاری با پژاک اعتراف کند. او در تمام دوران بازجویی طولانی و طاقت فرسایش از داشتن وکیل محروم بوده است و حقوق او به عنوان متهم به هیچ‌وجه رعایت نشده است. کودیر به یادداشت‌های خانم هولی دربارهٔ زندانی شدنش دست یافته است که به ترتیبی از زندان اوین به بیرون فرستاده شده است. او در این یادداشت‌ها چگونگی دستگیری‌اش را این گونه شرح می‌دهد:

ادامه...

قابل توجه بازدیدکنندگان محترم سایت در خارج از ایران 

 

آدرس سازمان ضد اعدام کردستان برای دومین بار متوالی در ایران فیلتر شده است لذا جهت ادامه ی فعالیت اقدام به گشایش آدرس جدید نموده ایم. جهت بازدید از پایگاه اطلاع رسانی سازمان, به آدرس ذیل مراجعه نمایید:  

 

                                     www.RDEKurdistan.blogsky.com 

 دوستان و هموطنان

این رنجنامه را در حالی منتشر می کنیم که در طی چهار سال گذشته نه ناله ای از ما برخاسته و نه کسی صدای ما را شنیده است. ما کوردیم! اتهامی از این بالاتر! ما انسانیم! این هم جرم کمی نیست! و ما حق جو و آزادی خواهیم!

ادامه...

        

جلسه ی رسیدگی به پروندهای ئاکو کردنسب، عامر گلی، فرزاد احمدی و پدرام نصراللهی برای دومین بار متوالی به تعویق افتاد. نامبردگان امروز چهارشنبه مورخ 21 بهمن ماه برای دومین بار متوالی به دادگاه انقلاب سنندج احضار شدند اما جلسه ی دادگاهی آنان هر دوبار به علت عدم حضور قاضی طیاری برگزار نشد. شایان ذکر است این افراد در 21 آبانماه 1388 به اتهام شرکت در تظاهرات اعتراضی نسبت به اعدام شهید احسان فتاحیان، از سوی نیروهای انتظامی بازداشت شدند و پس از 20 روز حبس در بازداشتگاه نیروی انتظامی و زندان مرکزی سنندج، هرکدام با قرار 30 میلیون تومان وثیقه آزاد شدند.

 سازمان ضد اعدام کردستان (RDEK): در پی انتشار خبر انتقال حسین خضری خانی فعال سیاسی کورد محکوم به اعدام به خارج از بند زندان مرکزی اورومیه، آشکار شد مسئول اجرای احکام زندان خود شخصا وی را به تک سلولی این زندان منتقل کرده و تا کنون علت آن معلوم نشده است. خضری خانی در اعتراض به این رویکرد مسئولین زندان، دست به اعتصاب غذای نامحدود زده است. از آنجا که نامبرده یکی از 21 فعال کورد محکوم به اعدام است خطر اجرای حکم اعدام وی در خفا قوت گرفته است. گفتنی است در کمتر از 2 ماه، 2 جوان کورد به نام های احسان فتاحیان و فصیح یاسمنی از فعالان سیاسی دگراندیش، علی رغم نارضایتی داخلی و خارجی به دار آویخته شدند.

 سازمان ضد اعدام کردستان (RDEK): تازه ترین اخبار واصله از زندان مرکزی اورومیه حاکی از آن است که شنبه شب گذشته فعال سیاسی کورد حسین خضری خانی به مکان نامعلومی منتقل شده است. از آنجا که نامبرده یکی از 21 فعال کورد محکوم به اعدام است انتقال وی به خارج از بند احتمالا به منظور اجرای حکم اعدام وی صورت گرفته است. خضری خانی در مردادماه 1387 بازداشت شد و بر اثر شکنجه های شدید جسمی در زندان انفرادی اطلاعات اورومیه 25% بینایی خود را از دست داد. وی که از حق اختیار وکیل محروم شده است به اتهام عضویت در حزب حیات آزاد کردستان (پژاک) محارب شناخته شد و پس از صدور حکم اعدام وی در دادگاه بدوی، در دادگاه تجدیدنظر استان نیز تائید شد.

 سما بهمنی فعال حقوق بشر اهل بندر عباس سه شنبه ی گذشته در شهر مهاباد از سوی نیروهای اطلاعات این شهر بازداشت شد. وی از معدود فعالانی است که به منظور تحقیق در خصوص نقض حقوق بشر در کردستان در این منطقه فعالیت می کند. نامبرده مردادماه سال گذشته به همراه همسرش حبیب بهمنی در سنندج بازداشت شد و دادگاه انقلاب این شهر هر یک از آنان را به اتهام حمایت از فرزاد کمانگر به 3 سال حبس تعلیقی و ممنوعیت تردد در کردستان و ارتباط با افراد دارای سابقه ی سیاسی محکوم کرد.

 صبح روز 5 شنبه دو شهروند کورد در سه راه شاهپور سنندج مورد هجوم 4 نفر ناشناس قرار گرفته و بر اثر ضربات پی در پی چاقو به شدت مجروح شدند. آرام محمودی و محمد که هردو 22 ساله و دانشجو هستند در مقابل دیدگان پلیس هدف چاقو  قرار گرفتند و تا آخرین لحظه که مردم آنان را به بیمارستان منتقل کردند پلیس هیچ دخالتی در سوء قصد به جان این دو شهروند نکرد. گفته می شود وضعیت آرام محمدی وخیم است و به بیمارستان تهران منتقل شده است. نیروهای انتظامی در ایران و به ویژه کردستان آنچنان دچار تلاشی شده اند که از رسالت خود که همانا حفاظت از جان و مال مردم است صدها فرسنگ فاصله گرفته اند. از گذشته تاکنون نیروهای انتظامی در کردستان تنها در سرکوب اعتراضات آرام خیابانی و متفرق نمودن گروه های معترض و همچنین گیر دادن به دختران و پسران جوان و بر باد دادن حیثیت خانوادگی آنان خوب ظاهر شده اند. اما در اجرای رسالت خود، نه تنها اقدامی جدی و موثر انجام نداده اند بلکه اصول اخلاقی، قسم نامه و موازین قانونی را زیر سوال برده است.

آژانس سنه نیوز: دستور العملی از وزارت کشور به کلیه ی سازمان ها، ادارات و ارگان های دولتی، نیمه خصوصی و خصوصی مبنی بر شرکت اجباری کلیه ی کارکنان این نهادها در مراسم 22 بهمن ارسال شده است. وزارت کشور همچنین آمار کل کارکنان این نهادها را مطالبه و تاکید نموده است لیست حضور و غیاب کارکنان را با ذکر مشخصات کامل افراد در روز 22 بهمن به وزارت ارسال نمایند. همچنین اخبار دریافتی حاکی از آن است که حراست کلیه ی مراکز دولتی شرکت کلیه ی پرسنل خود را در مراسم 22 بهمن اجباری اعلام نموده اند.

جناب آیت الله لاریجانی

با سلام ،

ده سال پیش هنگامی که آیت الله شاهرودی اعلام نمودند که ویرانه ای را تحویل گرفته اند ، همه امیدوارانه تغییر و تحولاتی اساسی در قوة قضائیه را به انتظار نشستند. حضور ده سالة ایشان که فرصت کمی هم نبود با احیای مجدد دادسراها ، تصویب قانون حفظ حقوق شهروندی و کرامت انسانی ،تهیه لایحه حبس  زدایی و موضع گیری های صریح ایشان در برابر احکام سنگسار و اعدام کودکان زیر هجده سال و بقیة اقدامات اصلاح گرایانة ایشان در قوة قضائیه امیدهای بسیاری را در جهت آبادانی این ویرانه در اقشار مختلف مردم و زندانیان و به طور کلی هر شخصی که به نحوی از انحاء با قوة قضائیه سر و کار داشته است به وجود آورد ، اما هنوز هم نابسامانی ، ناهنجاری ، خودسری، برخوردهای سلیقه ای و قانون گریزی در مجموعة تحت امر ایشان و ادامه آن، که متأسفانه تاکنون فرصتی برای جنابعالی در رفع آن ها به عمل نیامده است ، آن چنان رواج داشته و دارد که ناچارم به عنوان فردی که خود را یک زندانی سیاسی و عقیدتی می داند، شرح آنچه را که به ناروا بر این جانب روا ساخته اند به عرض حضرتعالی برسانم؛

ادامه...

 صبح روز گذشته فعال حقوق بشر کورد کاوه قاسمی کرمانشاهی در منزل شخصی خود در کرمانشاه از سوی نیروهای اطلاعات این شهر بازداشت شد. نامبرده عضو سازمان حقوق بشر کردستان، اتحادیه دمکراتیک دانشجویان کورد، سازمان ادوار تحکیم وحدت و کمپین یک میلیون امضا می باشد. از سوی دیگر روزنامه نگار و وبلاگ نویس کورد علی اسلام پور نیز از سوی نیروهای اطلاعات همین شهر بازداشت شد. وی پیش از این به اتهام تشویش اذهان عمومی از طریق نشر اکاذیب در وبلاگ شخصی اش، به دادگاه احضار شده بود.

 هم اکنون که پس از مطالعه ی نامه ی آقای محسن مخملباف به آیت الله وحید خراسانی پدر زن صادق لاریجانی قلم در دست گرفته تا نکاتی چند را به این ابر فیلم ساز ایرانی متذکر شوم سراسر وجودم را آتش خشم و نفرت فرا گرفته و از خود بی خود شده ام. اکنون دیگر از انسان و انسانیت گریزانم چرا که عامل سیه روزی و بدبختی این ملت دائم در پی رستگاری بشر را، در آن می بینم. آن هنگام که آقای مخملباف در متن نامه 2 بار تاکید می کند که صادق لاریجانی از امروز! (روز اعدام آرش رحمانی پور و محمد رضا علی زمانی) قاتل مردم ایران شده است چون احمد شاملو اشک در چشمانم، آتش در استخوانم و چیزی شبیه مرگ در جانم می پیچد. وقتی که می بینم انسان و انسانیت جز خون و دار و شکنجه ره آورد دیگری برای کردستان نداشته است از خود و ملتم خجالت می کشم که چرا در دام اندیشه های اومانیستی گرفتاریم؟! اندک ملتی به اندازه ی ملت من به دنبال انسان و انسانیت روان گشته اما هیچ یک به اندازه ی این ملت تاکنون از انسان نماهای مدعی انسانیت ضربه نخورده است. تا امروز تصور می کردم انسان ها سوز سیلی ای که بر گوش دیگری می خورد را حس می کنند و خوشبختی و سعادت آنان به هم گره خورده است غافل از آن که، خود را انسان شمردن و به ظاهر در پی انسانیت دویدن تنها برای کسب اعتبار است. به راستی این چه انسانیتی است که درد انسان های پیرامون را با اغماض می نگرد؟! درد مشترک برای برخی کشک است و خیالی خام. اغلب آنان که سنگ انسان و انسانیت بر سینه می زنند خود در تار و پود افکار فاشیستی گرفتارند. یعنی جناب مخملباف واقعا اطلاع نداشتند که در زمان ریاست همین صادق خونخوار بود که دو تن از عزیزترین جوانان کورد به دار آویخته شدند؟! اگر آقای مخملباف " چون بسیاری از خود ما " بر این باور است که کوردها ایرانی نیستند حرفی نیست. اما از آن جا که وی قائل به یکپارچگی و حفظ تمامیت ارضی ایران است این واقعیت تلخ به ذهن متبادر می شود که ایشان کوردها را از نوع بشر نمی دانند که این گونه در محاسبات خود دخیل نمی کنند!

ادامه...
 این است سرگذشت یک محکوم به اعدام
من علی حیدریان هستم. در اول مهر ماه سال 1358 در سنندج به دنیا آمدم. ساکن سنندج بودم و در همان شهر زندگی میکردم. در سال 1385 برای انجام عمل جراحی به تهران مراجعت نموده و مدتی در این شهر اقامت داشتم که در غروب بیست و هشتمین روز مرداد ماه همان سال توسط چند نفر لباس شخصی دستگیر شده و به مکانی نامعلوم منتقل شدم.بعد از ورود به محوطه ی آن ساختمان مجهول االمکان، مامورانی که مرا دستگیر کرده بودند طاقت نیاوردند تا در اتاق بازجویی تحقیرات خود را شروع کنند و یکی از آنها بعد از درآوردن کاپشن و بالا زدن آستین ها، بند کفش هایش را محکم کرد و با عصبانیت به طرف من که دستهایم از پشت بسته شده بود حرکت کرد و با زدن ضربه ی غافلگیرانه به زیر پاهایم نقش بر زمینم کرد.
ادامه...

 دو شهروند کامیارانی به نام های انور رحمانی فرزند فارس و انور رحمانی فرزند حسن قریب به 4 ماه است در زندان مرکزی سنندج در بلاتکلیفی به سر می برند. جلسه ی دادگاهی آنان روز یکشنبه در شعبه ی دوم دادگاه انقلاب سنندج به ریاست قاضی طیاری برگزار شد. تاکنون حکمی برای این دو جوان کورد صادر نشده است.

از سوی دیگر ماموستا علی سلیمی روحانی اهل سنت شهرستان بانه بیش از 7 ماه در زندان همدان در بلاتکلیفی به سر می برد.

محسن مخملباف کارگردان نامدار ایرانی و از فعالان جنبش راه سبز در خارج ایران، طی نامه ای به آیت الله وحید خراسانی می گوید: "اگر می دانستید روزی پدرزن یک قاتل خواهید شد آیا باز هم در سال 1300 هجری شمسی در شهر نیشابور به دنیا می آمدید؟" . متن کامل نامه را در ادامه بخوانید....


ادامه...

رنسانس نیوز: جمعی از دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی واحد سنندج با امضای طوماری، به وضعیت فعلی این واحد دانشگاهی به ویژه بحث اخراج اساتید اعتراض کرده و خواستار توجه رئیس دانشگاه آزاد اسلامی کشور به این موضوع شده اند. به گزارش مهر، در این طومار که به امضای 130 دانشجوی این واحد دانشگاهی رسیده و خطاب به جاسبی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی منتشر شده، آمده است: در حالی که مقام معظم رهبری در جریان سفر خود، استان کردستان را یک استان فرهنگی خواندند و دانشگاه ها می توانند در عمل به فرامین معظم له نقش فراوانی داشته باشند ولی متاسفانه این مهم در دانشگاه آزاد اسلامی واحد سنندج که حدود 12 هزار دانشجو دارد، نادیده گرفته شده و به آن توجه نمی شود. در ادامه طومار دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی واحد سنندج آمده است:

ادامه...

 در پی یک هفته بستری شدن ماموستا گنجی در بیمارستان رسالت تهران، علی رغم تجویز 2 ماه مرخصی از سوی پزشک معالج وی، نامبرده به دستور دادستانی همدان به زندان این شهر بازگردانده شد و تاکنون ممنوع المرخصی می باشد. ماموستا گنجی که از بیماری های گواتر سمی و نارسایی کلیه رنج می برد با بی توجهی مسئولین زندان و دادستانی همدان رو به رو شده است. ایوب گنجی 35 ساله و اهل سنندج و متاهل و دارای دو فرزند می باشد که هم اکنون در نبود سرپرست خانواده، در فقر شدید مالی به سر می برند. او مورخ 22 فروردین 1387 در پی سخنرانی هایی در مسجد قبای سنندج در رابطه با ملیت خود و سران کورد همچون زنده یاد قاضی محمد بازداشت شد. ماموستا 4 ماه در زندان انفرادی اطلاعات سنندج و همدان مورد بازجویی همراه با شکنجه ی شدید قرار گرفت. در ادامه بخوانید...

ادامه...

 در پی فیلتر شدن تارنمای الکترونیکی کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی کورد، ستاد مرکزی کمپین طی اطلاعیه ای اعلام کرده است به علت مشکلاتی که جمهوری اسلامی ایران بر سر راه این نهاد مدنی گذاشته است، به مدت کوتاهی فعالیت های خود را محدود خواهد نمود. متن کامل اطلاعیه کمپین در ادامه آمده است.

ادامه...
کمیته کردستان مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران:        

دیباچه        

وجود نگاه امنیتی در مناطق کردنشین و در عین حال فقر جامعه مدنی در مناطق مذکور سبب شده است تا این نقطه از کشور ھمواره حیات خلوتی برای نقض گسترده حقوق بشر از سوی ناقضان آن باشد. با توجه به اینکه یکی از اھداف عالی مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران گزارشگری و دیده بانی جامعه مدنی در موضوع حقوق بشر است و علیرغم اینکه وجود نگاه امنیتی در مناطق کردنشین، به عنوان یک جغرافیای معترض، ھر گونه اطلاع رسانی حرفه ای و جامع را با دشواریھای خاص خود ھمراه کرده است، کمیته کردستان این مجموعه جھت تنویر افکار عمومی اقدام به انتشار اولین شماره فصلنامه پیشرو تحت عنوان " فصلنامه نقض حقوق بشر در کردستان " می نماید. یقین است با توجه به محدویت و موانع متعدد فعالیت مدافعان حقوق بشر، گزارشات منتشر شده در این فصلنامه تنھا قسمتی از موارد نقض گسترده حقوق بشر در مناطق کردنشین را در بر می گیرد.

لازم به توضیح است در ھر شماره بخشی ویژه تحت عنوان " پرونده ویژه" وجود خواھد داشت که به بررسی مفصل موارد برجسته نقض حقوق بشر در منطقه مذکور در محدوده زمانی فصلنامه خواھد پرداخت. فصلنامه پیشرو مربوط به محدوده زمانی پائیز ١٣٨٨ است:

ادامه...

آژانس سنه نیوز: طی ماه گذشته دو مورد آگهی فروش " کلیه " به صورت اعلامیه بر دیوارها و تابلوهای اعلانات سطح شهر سنندج نصب شده است. شرایط نابسامان اقتصادی و به تبع آن بیکاری و فقر مفرط، آنچنان وضعیت معیشتی مردم را با مشکل مواجه نموده است که برخی از آنها برای خرید نان سفره ی خالی خود، به فروش اعضای بدن روی آورده اند. بسیار مایه ی تاسف است مردمی که بر روی گنج خوابیده اند برای تامین نان، باید اعضای بدن را به حراج بگذارند. بدون شک اگر چنین پیش رود و عرضه ی " کلیه " در بازار بیش از تقاضا باشد مردم باید برای تامین نیازهای خود به فروش سایر اعضای بدن نیز روی آورند. اما آنچه پر اهمیت به نظر می رسد آنکه پس از اشباع فروش کلیه، مردم باید به فروش کدام یک از اعضای بدن روی آورند تا هم شکم خود و فرزندان شان را برای چندی سیر نمایند و هم بتوانند بدون وجود آن عضو، به حیات خود ادامه دهند. بی گمان اگر عضوی پیدا نشود باید یکی بمیر تا دیگری زنده بماند. متن یک اعلامیه ی حراج کلیه را در ادامه ببینید...

ادامه...

 شرح فشارهای وارد شده بر من در مدت بازداشت
من در اردیبهشت 1387 در تهران توسط تعدادی از ماموران نظامی و لباس شخصی دستگیر شدم و مستقیما به مقر سپاه منتقل شدم. به محض ورود و پیش از هر گونه سوال و جوابی، شروع به کتک زدن من کردند. من در مجموع 25 روز در سپاه ماندم. 22 روز آن را در اعتصاب غذا به سر بردم و تمام آن مدت متحمل انواع شکنجه های جسمی و روحی شدم. بازجوها مرد بودند و من با دستبند به تخت بسته شده بودم. آنها با باتوم برقی، کابل، مشت و لگد به سر و صورت و اعضای بدنم و کف پاهایم می کوبیدند. من حتا در آن زمان به راحتی نمی توانستم فارسی را بفهمم و صحبت کنم. زمانی که سوال های شان بی جواب می ماند، باز مرا به باد کتک می گرفتند تا از هوش می رفتم. صدای اذان که می آمد برای نماز می رفتند و به من تا زمان بازگشت شان فرصت می دادند تا به قول خودشان فکرهایم را بکنم و زمانی که باز می گشتند، دوباره کتک، بی هوشی، آب یخ و ...

ادامه...

 ظهر امروز مهدی دعاگو و آزاد لطف پوری، دو تن دیگر از بازداشت شدگان مراسم یاد بود ابراهیم لطف اللهی، هر یک با قرار وثیقه ی 40 میلیون تومانی آزاد شدند. لازم به ذکر است از کلیه ی بازداشت شدگان این مراسم که روز 25 دی ماه بر مزار این شهید واقع در بهشت محمدی شهر سنندج برگزار شده بود تنها دو تن از آنها به نام های مجید حمیدی و مختار زارعی آزاد نشده اند و هم اکنون در سلول های انفرادی اداره ی اطلاعات تحت بازجویی قرار دارند.

 سازمان ضد اعدام کردستان (RDEK): صبح روز گذشته (چهارشنبه) یک شهروند اصفهانی به نام جمشید هادیان 51 ساله در انظار عموم به دار آویخته شد. وی که به اتهام کشتن معاون دادستان کل اصفهان به مجازات اعدام محکوم شده بود پانزدهمین (15) قربانی مجازات ضد بشری اعدام از ابتدای سال جاری میلادی است. گفتنی است علی رغم آنکه سال گذشته هاشمی شاهرودی رئیس وقت قوه ی  قضائیه اعدام در ملاء عام را ممنوع اعلام کرده بود اما حاکمیت همچنان به منظور ایجاد رعب و وحشت به این عمل شنیع ادامه می دهد. شایان ذکر است ایران در سال 2009 بیش از 335 شهروند خود را به دار آویخت که زنده یاد احسان فتاحیان و فصیح یاسمنی از آن جمله اند. این دو شهید به جرم دگر اندیشی سیاسی به دار خود کامگی و جهالت آویخته شدند.

 پس از 4 ماه بی اطلاعی از شهروند سنندجی حبیب گلپری پور، مشخص شد نامبرده از سوی اطلاعات سنندج بازداشت شده است. وی که از تاریخ 3 مهرماه سال جاری ناپدید شده بود، مدت این 4 ماه را در سلول های انفرادی اطلاعات سنندج و کرمانشاه و مهاباد و اورومیه تحت بازجویی و شکنجه ی شدید به سر برده بود. نامبرده هم اکنون در تک سلولی اطلاعات اورومیه به سر می برد.

 تازه ترین اخبار دریافتی حاکی از آن است لیلا محمدی دانشجوی کورد دانشگاه تهران که در تجمع اعتراضی 25 آبان ماه دانشگاه تهران بازداشت شده بود در اطلاعات تهران تحت بازجویی و شکنجه قرار دارد. لیلا محمدی اهل شهر بانه است و به همراه تنی چند از همکلاسی های خود به اتهام سازماندهی تجمع 25 آبان ماه سال جاری که در اعتراض به اعدام شهید احسان فتاحیان برگزار شد بازداشت و تاکنون بلاتکلیف است. لیلا محمدی، پخشان عزیزی، سروه‌ و‌یسی، هژار یوسفی، آمانج ر‌حیمی، عبدلله عارفی و ا‌حمد اسماعیلی اسامی بازداشت شدگان این تجمع هستند.

 آژانس خبری سنه نیوز: لقمان احمدی، یکی دیگر از بازداشت شدگان مراسم یادبود شهید ابراهیم لطف اللهی ظهر امروز با قرار وثیقه ی 40 میلیون تومانی آزاد شد. بنا است روز پنج شنبه مورخ 8 بهمن ماه دو تن دیگر از آنان به نام های امید شیخی و مهدی دعاگو هر یک با قرار وثیقه 40 میلیون تومانی آزاد شوند. لازم به یاد آوری است پیش تر نیز 4 تن از آنها با دادن تعهد آزاد شده بودند. شایان ذکر است از 10 نفر بازداشت شده ی شرکت کننده در مراسم یادبود شهید ابراهیم، هم اکنون 3 تن از آنان به نام های آزاد لطف پوری، مختار زارعی و مجید حمیدی در سلول های انفرادی اطلاعات سنندج تحت بازجویی به سر می برند.

اعتراض 180 تن از مردم سنندج و روستاهای تابعه از مسوولان نیروگاه گازی سنندج

حدود 180 تن از اهالی سنندج و روستاهای تابعه، نارضایتی خود را طی دو دادخواست، از مدیران و مسوولان نیروگاه گازی سیکل ترکیبی سنندج ابراز داشتند. این دو دادخواست، در اعتراض به عدم بکارگیری نیروهای بومی بوده که اصل دادخواست ها و اسامی مردم منطقه درذیل آمده است. دو شرکت " مپنا " و " پرهون طرح " مجری های طرح صورت گرفته هستند.

ادامه...

 سازمان ضد اعدام کردستان: تازه ترین اخبار واصله از زندان مرکزی سنندج حاکی از آن است که حبیب لطیفی دانشجوی کورد محکوم به اعدام، که هفته ی گذشته مدت 4 روز را در سلول انفرادی به سر برده بود، بر اثر سرمای شدید سلول دچار خونریزی کلیوی شده است و تا کنون هیچ اقدامی جهت درمان وی صورت نگرفته است. گفته می شود در زندان انفرادی هیچ گونه وسیله ی گرمازا موجود نمی باشد. شایان ذکر است نامبرده به همراه عدنان حسن پور در اعتراض به رفتار توهین آمیز رئیس انتظامات زندان عیسی احمدی، به مدت 4 روز در سلول انفرادی نگهداری شدند و تمامی این مدت را در اعتصاب غذا به سر برده بودند.

 سازمان ضد اعدام کردستان: باز هم دو تن از فعالان سیاسی و مدنی کورد، در شکنجه گاه های رژیم اسلامی قربانی اعمال شکنجه شدند. احمد باب فعال سیاسی کورد، در اوایل شهریور ماه سال 88 در شهر مریوان توسط نیروهای اطلاعات دستگیر و بلافاصله به اداره ی اطلاعات سنندج منتقل می شود. وی از همان لحظه ی نخست دستگیری به مدت 5 ماه زیر آماج شکنجه های متوحشانه ی نیروهای اطلاعاتی قرار می گیرد. به طوری که 5 دندان وی را با انبردست کشیده، کف پای وی را با مته سوراخ کرده و پس از داغ کردن پشت وی با اتو، ناحیه ی سوختگی را بی رحمانه با شلاق زده بودند. این در حالی است که نامبرده در این مدت امکان استفاده از هیچ پماد یا پانسمانی برای مداوای زخم های ناشی از شکنجه برخوردار نبوده و عفونت زخم ها نیز روز به روز بر درد وی می افزوده است.

ادامه...

 محکومان کردستان

بازداشت 5نفر از کارمندان ارشد  اداره اطلاعات و فرمانداری مریوان

خبر فوری : آژانس سنه نیوز: گزاش خبرنگار سنه نیوز از مریوان حاکیست که تیم ضربت وزارت اطلاعات در یک ماموریت فوری، بامداد روز شنبه هفته جاری، 3نفر از اعضای ارشد اداره اطلاعات شهرستان مریوان و دو نفر از پرسنل فرمانداری این شهرستان را به اتهام همکاری با یکی از احزاب اپوزیسیون کردستان بازداشت نموده است.به گزارش خبرنگار ما، این 5نفر پس از بازداشت، در اظهارات اولیه خود، همکاری با یکی از احزاب اپوزیسیون کردستان را تایید و اعتراف کرده اند که این حزب اپوزیسیون قصد دارد روز 22بهمن، مجموعه ای آشوب خیابانی نظیر آنچه در عاشورای تهران اتفاق افتاد را در شهرهای سقز و مریوان سازماندهی و اجرا نماید. بنا به گزارش ها شواهد و نشانه ها حکایت از آن دارند که رژیم برای آغار موج گسترده ای از بازداشت های جدید در کردستان و به ویژه در شهرهای سقز و مریوان آماده می شود و گفته می شود هدف جدید این بازداشتها صدور چند حکم محاربه و اعدام دیگر برای فعالان سیاسی و مدنی کردستان است.
گزارش دیگری از سنندج حاکیست که نماینده ویژه لاریجانی رییس قوه ی قضاییه با حضور در جلسه شورای تامین استان کردستان بر عزم نظام برای  اجرای سریع احکام اعدام متهمان کردستان تاکید و از نیروهای نظامی و انتظامی کردستان خواسته است در صورت بروز هرگونه اعتراضات خیابانی، با تمام قوا معترضان را سرکوب و از موجودیت  به ااصطلاح نظام و انقلاب دفاع کنند.

سید سامی حسینی، اهل روستای هفتوان از توابع سلماس می باشد که به اتهام محاربه (دشمنی با خدا) به اعدام محکوم شده است. نامه ی وی به خانواده اش در ادامه آمده است:                                             به نام خدای نجات بخش 


سلام به عزیزانم، بخصوص پدر و مادر پیر و مهربانم، امیدوارم طناب ترسناک دار که قسمت من بوده، زندگیتان را مختل نکرده باشد. دلم خیلی برای دور هم جمع شدن هایمان در عروسی و عیدها تنگ شده، تو را خدا برای نیما دوچرخه بخرید، چون بهش قول داده بودم، به همسر صبورم سلام دارم و ازاو میخواهم از اینکه با 2 بچه تنهایش می گزارم حلالم کند. خواهش دارم اگر می خواهید راه مرا ادامه دهید درس بخوانید. مادر جان یادت میاید پدر در بچگی ام می گفت این هیچ وقت ادم نمی شود، حال به نظرت آدم شده‌ام، به خدا خیلی سخت است در طوفان بی گناهی تو را در دریای مجازات غرق کنند، هر نیمه شب با صدایی به خود می پیچم، نه آن صدا، صدای مادر نیست که مرا از خواب بیدار می کند، صدای قفل سرد دربان است که می گویید وصیتت را بنویس. به امید بر آمدن آفتاب.

 مصطفی سلیمی ( ایلویی ) فرزند عبدالله، اهل روستای ئیلوو منطقه تیلکو از توابع شهرستان سقز است که در سال 1380 به عضویت یکی از احزاب اپوزیسیون کرد درآمد و به مدت سه سال به همکاری با حزب مورد اشاره پرداخت.  نهایتاً نامبرده از اواخر سال 1382 به همکاری خود با آن حزب پایان داده و متعاقباً در منزل یکی از اقوام خود در شهر نهاوند واقع در استان لرستان ساکن شد. نیروهای امنیتی در همان زمان اقدام به بازداشت آقای سلیمی کرده و پس از انتقال به اداره های اطلاعات و دادگاههای سنندج و سقز، حکم اعدام به اتهام اقدام علیه امنیت کشور از طریق محاربه صادر و به وی ابلاغ شد. مصطفی سلیمی زندانی سیاسی محکوم به اعدام ، طی نامه ای که از زندان سقز به دست ستاد مرکزی کمپین رسیده ، به سازمانهای حقوق بشری این چنین میگوید.در اواخر سال 82 پس از پایان دادن به کار سیاسی در یکی از احزاب کردی در شهر نهاوند ( لرستان) در خانه یکی از اقوام خود توسط نیروهای امنیتی دستگیر و روانه اطلاعات شهر سنندج و پس از آن به بازداشت گاه اطلاعات شهر سقز منتقل شدم که بعد از مدتی مرا به دادگاه بردن که در آنجا به اتهام اقدام علیه امنیت ملی و محاربه با خدا به اعدام محکوم شدم از آن جلسه ی دادگاهی سالهای زیادی میگذرد شاید نزدیک به 5 سال که من حکم اعدام دارم و در سلول های زندان هر شب به انتظار صحرگاهی هستم که با صدای زندان بان از خواب بیدار شوم و مرا به دارآویزند که برام بهتر از یک شب دیگر از اصطراب ، اصطرابی که چه موقعه اعدام میشوم و از این بلاتکلیفی خلاص میابم.

ادامه...

 آژانس سنه نیوز: یک منبع معتمد زندان مرکزی سنندج فاش کرد در حین اجرای حکم اعدام احسان فتاحیان، حمید رستمی مدیر داخله ی زندان، طناب دار به گردن این شهید انداخته بود. این منبع افزود حمید رستمی بوده است که در همان زمان، لیست کلیه ی زندانیان متحصن اعم از سیاسی و غیر سیاسی معترض به اعدام احسان فتاحیان را به اداره ی اطلاعات و دادگستری ارسال کرده و متعاقب آن نیز برای تنی چند از آن ها پرونده سازی شد. وی همچنین اظهار داشت هنگامی که ولی رستمی هم پرونده ی شهید احسان در اعتراض به اعدام احسان فتاحیان بر ضد رژیم اسلامی شعار سر داد حمید رستمی بود که وی را 20 روز به سلول انفرادی انتقال داد و سپس به زندان همدان تبعید کرد. بنا به گفته ی زندانیان، دادگستری سنندج با هماهنگی حمید رستمی است که از تایید مرخصی بسیاری از زندانیان جلوگیری به عمل می آورد. قابل توجه آن که حمید رستمی کورد است و در سنندج زندگی می کند.

 سازمان ضد اعدام کردستان:  سازمان عفو بین الملل (Amnesty International) با انتشار بیانیه‌ای، همزمان با انتقال حبیب الله لطیفی، شهروند کورد ایرانی محکوم به اعدام، به سلول انفرادی، نسبت به اعدام وی در روزهای آینده هشدار داده است. این سازمان روز جمعه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد حبیب‌الله لطیفی، دانشجوی کورد، به سلول انفرادی در زندان سنندج منتقل شده است. بنا به بیانیه ی این سازمان طرفدار حقوق بشر در جهان، انتقال زندانیان محکوم به اعدام به سلول انفرادی در ایران، معمولاً بیانگر آن است که زندانی چند روز دیگر اعدام خواهد شد. حبیب‌الله لطیفی، دانشجوی مهندسی صنایع دانشگاه ایلام، دو سال پیش از سوی دادگاه انقلاب سنندج و بدون حضور اعضای خانواده‌اش در پشت درهای بسته به اتهام محاربه (دشمنی با خدا) به اعدام محکوم شد. یک سال بعد از صدور این حکم، دادگاه تجدید نظر نیز حکم اعدام این شهروند کورد ایرانی را تایید کرد. بر اساس اعلامیه عفو بین‌الملل، وی حدود یک هفته پیش به سلول انفرادی منتقل شده و ممکن است «هر آن» اعدام شود. در همین راستا این سازمان بین المللی مدافع حقوق بشر اقدام به گشایش کمپینی جهت حمایت از حبیب و سایر فعالان کورد محکوم به اعدام کرده است. همچنین در بخش دیگری از بیانیه ی عفو بین‌الملل آمده است شِرکو معارفی، جوان دیگر کورد دیگر نیز، که در سقز به اعدام محکوم شده است همچنان در «سلول مرگ» نگهداری می‌شود.

ادامه...

 سازمان ضد اعدام کردستان: یک فعال کُرد دیگر به نام عزیز محمد زاده به اتهام اقدام علیه امنیت ملی و محاربه (دشمنی با خدا)، از سوی دادگاه انقلاب شهر سقز به اعدام محکوم شد. عزیز، فرزند علی و 26 سال سن دارد. نامبرده در تاریخ 21 مهرماه 1388 از سوی نیروهای امنیتی شهر بانه بازداشت و به سلول های انفرادی اداره ی اطلاعات این شهر منتقل شد. وی پس از 3 ماه تحمل شکنجه، به زندان شهر سقز انتقال یافت و چند روز پیش، دادگاه بدوی حکم اعدام وی را صادر کرد. شایان ذکر است در حال حاضر 21 تن از فعالان سیاسی و مدنی کُرد به مجازات اعدام محکوم شده اند و در زندان های ایران در انتظار اجرای احکام اشان به سر می برند.

                      

 سازمان ضد اعدام کردستان: عصر روز گذشته، حبیب لطیفی و عدنان حسن پور پس از گذشت 4 روز از سلول انفرادی به داخل بند پاک 2 منتقل شدند. از آن جا که ارتباط این دو زندانی سیاسی با دیگر زندانیان کاملا منقطع شده بود و از آن سو ارتباط سایر زندانیان با خارج از زندان محدود و نیمه مسدود شده است امروز مطلع شدیم که این دو زندانی سیاسی، تمام این مدت را در سلول انفرادی در اعتصاب غذا به سر برده بودند. شایان ذکر است که حبیب و عدنان هم اکنون ممنوع الملاقات هستند.

بۆ جەماوەری بەرینی کوردستان

بۆ هه‌موو ئه‌وانه‌ی وه‌ک ئەزموونێکی گرینگی خەباتی ئازادیخوازیی کوردستانیی ده‌ڕوانه‌ کۆماری کوردستان. به‌ بۆنه‌ی ٢ی رێبه‌ندان، ٦٤ هه‌مین ساڵیادی دامه‌زرانی یه‌که‌م کۆماری کوردستان،  پیرۆزبایی له‌ هەموو تێکۆشەرێکی کوردستانیی ده‌که‌ین کە لە چوارچێوەی ده‌روه‌ستی خۆیدا لەم ئەزموونە گەورەیە تێ دەگات. ئێمە ئه‌م ڕۆژه‌ به‌ جێژن و به‌ سه‌رکه‌وتنێکی نه‌ته‌وه‌یی داده‌نێین و له‌ دانیشتوانی کوردستانی پیرۆز ده‌که‌ین. ئێمه‌ له‌ روانگه‌یه‌کی فراوانی کوردستانییه‌وه‌ ده‌ڕوانینه‌ ئه‌م ئه‌زموونه‌و هیچکات له‌ چوارچێوه‌ی ته‌سکی حزبی‌و پارچییه‌وه‌ سه‌یری ناکه‌ین. ئه‌گه‌رچی کۆماری کوردستان هه‌ر به‌ساوایی مایه‌وه‌ نه‌یتواتی له‌ ١١مانگ زیاتر درێژه‌ به‌ ته‌مه‌نی خۆی بدات، به‌ڵام توانی حه‌ز و خۆشه‌ویستی و ئیراده‌ی کورد بۆ ئازادی و سه‌ربه‌خۆیی به‌ ته‌واوی جیهان ڕا بگه‌یه‌نێت.سه‌ڕه‌ڕای هه‌موو ئه‌و که‌موکورتی و له‌مپه‌رانه‌ی له‌به‌رده‌م سه‌رکه‌وتنی کۆماری کوردستاندا بوون‌و  هه‌موو ئه‌و فاکته‌ره‌ ناوخۆییانه‌ی ده‌وریان له‌ لاوازی و که‌م ته‌مه‌نی کۆماردا بووه‌، به‌ڵام فاکته‌ری سه‌ره‌کی له‌پشت تێکچوونی ئه‌م ئه‌زموونه‌ به‌ نرخه‌ی گه‌لی کورده‌وه،‌ گه‌له‌کۆمه‌ی ده‌و‌ڵه‌تانی داگیرکه‌ر بوو که‌ له‌هه‌موو لایه‌که‌وه‌ زه‌ختیان خستبووه‌ سه‌ر کوردستان و کۆماری کوردستان نەک هەر درێژەی نەکێشا، بەڵکو بە کارەساتێکی گەورە کۆتایی پێ هات.
ادامه...

 آژانس سنه نیوز: طبق خبرهای رسیده از زندان مرکزی سنندج، در بازرسی روز سه شنبه، کلیه ی کتاب ها، دست نوشته ها، دفاتر خاطرات و چند ترجمه ی کتاب های با ارزش نویسنده های مطرح دنیا که متعلق به زندانیان سیاسی بود از سوی رییس نیروی انتظامی زندان ضبط شده است. از این نوشته ها می توان به خاطرات سعید سنگر زندای سیاسی کرد که مدت 12 سال است در زندان بسر می برد و به ترجمه ی کتاب " آینده ی آزادی: اولویت لیبرالیسم بر دموکراسی " نوشته ی فرید ذکریا که توسط عدنان حسن پور از فارسی به کردی برگردانده شده بود و همچنین خاطرات لطف الله لطف اللهی هم پرونده ی احسان فتاحیان اشاره کرد. بدون شک، دست نوشته های زندانیان سیاسی، بزرگترین سرمایه ی معنوی آن ها به شمار می رود که بر طبل فراموشی درد های این ملت می کوبد. شایان ذکر است که هم اکنون حبیب لطیفی و عدنان حسن پور به علت اعتراض به برخورد توهین آمیز رییس نیروی انتظامی زندان و ضبط کتاب ها و دست نوشته های خویش، مدت 5 روز است که در سلول انفرادی زندان به سر می برند.

 سازمان ضد اعدام کردستان (RDEK): طبق تازه ترین اخبار واصله از زندان مرکزی اورومیه، نیروهای گارد ویژه با هجوم به بند 12 که مختص زندانیان سیاسی است، با ضرب و شتم دسته جمعی زندانیان 3 تن از آنان را به مکان نامعلومی منتقل کرده اند که تنها نام علی احمد سلیمان فعال سیاسی کورد اهل جنوب کردستان در دست می باشد. گمان می رود این افراد جهت شکنجه به اطلاعات منتقل شده باشند. گفته می شود تعرض به زندانیان در حضور فتحی رئیس زندان و بحرینی رئیس حفاظت زندان صورت گرفته است. پیش از این نیز منصور محمدی زندانی سیاسی اهل سنندج از سوی این نیروها به اطلاعات اورومیه منتقل و در اثر شکنجه ی شدید، چند دنده ی وی شکسته شد.

 کوردیناسیونی پارتی ژیانی ئازادی کوردستان PJAK، به‌ بۆنه‌ی 64 ه‌مین ساڵڕۆژی دامه‌زراندنی کۆماری کوردستان له‌ شاری مه‌هاباد له ڕۆژهه‌ڵاتی کوردستان، به‌ده‌رکردنی لێدوانێک ئه‌و یاده‌ی له‌ سه‌رجه‌م مرۆڤه‌ ئازادیخوازه‌کانی جیهان پیروز کرد‌ و وه‌ها ده‌نووسێ: ئه‌مڕو پێویستیمان به‌ یه‌کیه‌تی و هاوده‌نگیه‌ و، پێویسته‌ که‌ له‌ سیاسه‌تی دووبه‌ره‌کیانه‌ خومان به‌ دوور بگرین و، بتوانین هیوای قازی و هاوڕیانی به‌ جێ بێنین.

ادامه...

به‌ڕێز بێ‌ شه‌ست‌و چواره‌مین ساڵوه‌گه‌ری‌ دامه‌زرانی‌ کۆماری‌ کوردستان
هاونیشتمانه‌ به‌ڕێزه‌کان!
گه‌لانی‌ مافخورا‌وو مافخوازی‌ ئێران1
خه‌ڵکی‌ به‌ شه‌ره‌فی‌ کوردستان!

دووی‌ ڕێبه‌ندانی‌ ئه‌م ساڵ شه‌ست‌و چوارساڵ به‌سه‌ر دامه‌زرانی‌ یه‌که‌م حکوومه‌تی‌ کۆماری‌ له‌ مێژووی‌ خه‌باتی‌ رزگاریخوازانه‌ی‌ نه‌ته‌وه‌ی‌ کورد دا تێ‌‌ده‌په‌ڕێ‌. ڕۆژی‌ 2ی‌ ڕێبه‌ندانی‌ 1324 (22ی ژانویه‌ی‌ 1946) له‌ کاتێکدا نوێنه‌رانێک له‌ هه‌موو به‌شه‌کانی‌ کوردستانه‌وه‌ بۆ پێشوازی‌ له‌ ڕووداوێکی‌ گرنگی‌ مێژوویی‌ ڕوویان کردبووه‌ مه‌هاباد، ناوه‌ندی‌ ئه‌و ده‌وره‌یه‌ی‌ بزووتنه‌وه‌ی‌ ڕزگاریخوازانه‌ی‌ خه‌ڵکی‌ کوردستانی‌ ئێران، له‌ سه‌ر ده‌ستی‌ پێشه‌وا قازی‌ محه‌ممه‌د ڕێبه‌ری‌ حیزبی‌ دیموکراتی‌ کوردستان " ده‌وڵه‌تی‌ جمهوری‌ کوردستان" ڕاگه‌یه‌ندرا‌و هه‌ر پێشه‌وا خوشی‌ به‌ سه‌رکۆمار هه‌ڵ‌بژێردرا. دامه‌زرانی‌ کۆماری‌ کوردستان نه‌ک هه‌ر بۆ بزووتنه‌وه‌ی‌ کوردی‌ ڕۆژهه‌ڵات به‌ڵکوو بۆ ته‌واوه‌تی‌ بزووتنه‌وه‌ی‌ ئازادیخوازی‌ له‌ ئێران ‌و بۆ بزووتنه‌وه‌ی‌ نه‌ته‌وایه‌تیی‌ کورد له‌ هه‌موو به‌شه‌کانی‌ کوردستانیش ڕووداوێکی‌ گرنگ‌و ده‌سکه‌وتێکی‌ مێژوویی‌ بوو. هه‌ر بۆیه‌ش، ئه‌و کۆماره‌ هه‌م بۆخه‌ڵکی‌ هه‌موو به‌شه‌کانی‌ کوردستان‌ بوو به‌ نوخته‌ هومێدێک‌و هه‌م ته‌واوه‌تی‌ حیزب‌و ڕێکخراوه‌ دێموکڕات‌و پێشکه‌وتووه‌کانی‌ ئێران پێشوازییان له‌ دامه‌زرانی‌ کرد‌و پێوه‌ندیی‌ دۆستایه‌تی‌‌و هاوکارییان ده‌گه‌ڵ دامه‌زراند.

 به‌نێوی خودای گه‌وره‌ و به‌خشنده‌

به‌بۆنه‌ی 64ه‌مین ساڵرۆژی دووی رێبه‌ندان و دامه‌زرانی کۆماری کوردستان له مه‌هاباد به سه‌رۆکایه‌تی پێشه‌وا قازی محه‌ممه‌دی نه‌مر، پیرۆزبایی گه‌رمی خۆم پێشکه‌ش ده‌که‌م به سه‌رجه‌م خه‌ڵکی کوردستان و به‌تایبه‌تی به حیزبی دیموکراتی کوردستانی ئێران.کورد له‌هه‌ر شوێنێک بووبێت چ له‌ کوردستان و چ له‌ده‌ره‌وه‌ی وڵات، کۆماری کوردستان به‌ شانازییه‌کی گه‌وره‌ و یادگارێکی مێژوویی به‌رجه‌سته‌ی زانیوه‌و هه‌میشه‌ رێزی لێگرتووه‌. ‌ نه‌ک هه‌ر کورد به‌ڵکوو ته‌نانه‌ت چاودێرانی سیاسی له‌ ئاستی جیهانیشدا ئه‌وه‌ ده‌سه‌لمێنن که‌ کۆماری کوردستان سه‌ره‌رای ته‌مه‌نی کورتی که‌ نه‌گه‌یشته‌ یه‌کساڵ، به‌ کارو به‌رنامه‌و هه‌ڵسووڕانی خۆی شوێنه‌وارێکی زۆر گرینگی له مێژووی گه‌لی کورددا به‌جێهێشتووه.رێبه‌رایه‌تی دڵسۆزانه‌و زانایانه‌ی پێشه‌وا قازی محه‌ممه‌د هاوکات له‌گه‌ڵ فیداکاری زۆر و قوربانیدانی به‌رێوه‌به‌رانی دیکه‌ی کۆمار و کۆمه‌ڵانی خه‌ڵکی کوردستان بووه‌ هۆی پێشکه‌وتنی به‌رچاو له بواری فه‌رهه‌نگی، سیاسی‌و کۆمه‌ڵایه‌تی له‌ کوردستان و بڵاوکردنه‌وه‌ی په‌یامی ئازادیخوازی و پێکه‌وه‌ژیانی ئاشتیخوازانه.

ادامه...
بیانیه سه نهاد مدافع حقوق بشر در ایران

بدنبال تظاهرات مردم ایران در تاریخ ۶ دی ۱۳۸۸ (روز عاشورا) دهها تن از معترضین توسط نیروهای امنیتی رژیم ایران کشته و عدۀ زیادی زخمی شدند. هزاران نفر دستگیر و جمع زیادی مورد ضرب و شتم بیرحمانه قرار گرفتند. در این راستا حاکمین ایران با دستگیری وسیع فعالین سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، مذهبی، حقوق بشری و مطبوعاتی و . . . و با تحت فشار و شکنجه قرار دادن آنها به منظور اعتراف گیری اجباری و محارب خواندن عده ای از آنها، در صدد به اجرا در آوردن سناریوی هستند که ابتدا اعتراضات مردم را فتنه بخوانند و بدنبال آن زمینه اجرای حکم اعدام آنها را، همچون قتل عام های سالهای ۶۰ و ۶۷، فراهم سازند. تا بدین ترتیب با ایجاد جو رعب و وحشت در میان مردم آنها را از پیگیری خواستها و مطالباتشان برحذر دارند. اضافه بر این لازم به تاکید است که این دستگیرشده گان از هیچ گونه حقوقی برخوردار نیستند؛ هیچ گونه اطلاعاتی در مورد آنها از سوی حاکمین ایران منتشر نمی شود؛ اجازه داشتن وکیل اختیاری ندارند؛ پشت درهای بسته و در دادگاههای فرمایشی به اتهامات آنها رسیدگی می شود و . . . و بعبارتی دیگر این زندانیان در واقع گروگان حاکمین ایران هستند .

ادامه...

 محمد عزیزی فعال سیاسی کورد اهل سقز که پیش از این 8 سال حبس را در زندان اردبیل سپری کرده بود، از سوی دادگاه تجدیدنظر استان کردستان به تحمل 6 سال حبس محکوم شد. از سوی دیگر شعبه اول دادگاه انقلاب سقز حکم بر 4 سال زندان برای ناصر سعیدی داد.

 آژانس سنه نیوز: سرانجام تلاش های خبرنگار سنه نیوز، پرده از یک سری ابهامات مربوط به خبر انتقال حبیب لطیفی و عدنان حسن پور به سلول انفرادی برداشت. بنا به گفته ی یکی از پرسنل زندان مرکزی سنندج، ظهر روز دوشنبه مورخ 28 دی ماه، عیسی احمدی رییس نیروهای انتظامی این زندان، به بهانه ی نگهداری چاقو و مواد مخدر با تنی چند از ماموران در یک اقدام غافل گیر کننده، به هر دو تخت حبیب و عدنان در بند پاک دو حمله ور می شوند و ضمن بی حرمتی، تمامی وسایل شخصی آن ها را به هم می ریزند. حبیب و عدنان نیز با توجه به این که کمتر از یک هفته پیش، بند پاک دو از سوی مسوولان بازرسی شده بود در برابر برخورد وقیحانه و توهین آمیز عیسی احمدی موضع گیری می کنند تا جایی که کار به درگیری لفظی می انجامد. متعاقب آن، دستور انتقال حبیب و عدنان به سلول انفرادی از سوی مسوولان زندان صادر می شود و دقایقی بعد هر دو زندانی سیاسی را از بند به سلول منتقل می کنند. هم اکنون حبیب و عدنان در سلول انفرادی به سر می برند و از تاریخ اتمام نگهداری آنان در سلول اطلاعی در دست نیست. این پرسنل زندان همچنین فاش کرد دستور انتقال حبیب و عدنان را به سلول انفرادی، نه زندان که اداره ی اطلاعات داده است. وی همچنین افزود که در نامه ی اداره ی اطلاعات، حبیب و عدنان به مدت یک هفته از حق ملاقات و استفاده از تلفن محروم شده اند اما از علت آن سخنی بر زبان نیاورد. وی موضوع نگهداری چاقو و مواد مخدر را بهانه ی عیسی احمدی برای رد گم کنی زندانیان از مصدر این دستور عنوان کرد.      

                     

فوری: تازه ترین خبرهای واصله از زندان مرکزی سنندج حاکی از آن است که حبیب لطیفی و عدنان حسن پور از روز سه شنبه به سلول انفرادی زندان سنندج منتقل شده اند. به گفته ی محمد خسروی رئیس زندان مجازات زندان انفرادی برای این دو فعال سیاسی کورد از سوی اداره ی اطلاعات سنندج به زندان ابلاغ شده و به تائید قاضی بابایی و دادستان جوهری در آمده است. علت انتقال این دو جوان کورد به سلول انفرادی تاکنون مشخص نشده است اما از آنجا که پرونده ی حبیب لطیفی در دادگاه انقلاب و دیوان عالی کشور نیز مختوم است احتمال اجرای حکم اعدام این جوان 28 ساله هر لحظه قوی تر می شود.